A vizsgaközpont Belső működési rendje (továbbiakban: BMR) részletesen kifejti a vizsgaközpont működési feltételeit a 137/2008. (V. 16.) Kormányrendelet (továbbiakban: R.)
8. § alapján az alábbi pontokban megfogalmazott kérdések megválaszolásával, illetve dokumentumok mellékelésével:
(Amennyiben a Vizsgaközpont rendelkezik számítógépes, sajátgépes, illetve egyedileg nem akkreditált vizsgahelyszínen történő vizsga akkreditációjával, a releváns helyeken fejtse ki az erre vonatkozó információkat.)
Mekkora a vezetőség létszáma (igazgató, gazdasági vezető, szakmai vezető)?
Mekkora a munkatársi létszám (adminisztratív, informatikai és szervezési személyzet)?
Mekkora a vizsgafejlesztők és vizsgáztatók létszáma nyelvenként (különös tekintettel a R. 8. § (1) előírásaira)?
Mi az írásbeli feladatok fejlesztésének módszere, folyamata?
Mi a beszédkészség- és beszédértés-feladatok fejlesztésének módszere, folyamata?
Külföldi vizsgaközpont esetében: mely (a magyarországi vagy a teljes vizsgapopulációra vonatkozó) együttkezelt eredményekre készítenek számításokat és elemzéseket az egyes vizsgarészek esetében?
Végez-e a vizsgaközpont utólagos korrekciót? Ha igen, milyen esetekben és hogyan történik az? Ha nem, hogyan biztosítja a vizsgaközpont, hogy az éles vizsgán szereplő itemek nehézsége és minősége megfeleljen az AK Statisztikai elvárások c. fejezete előírásainak?
Melyek a vizsgáztatói státusz fenntartásának feltételei, és hogyan biztosítja a vizsgaközpont ezek teljesíthetőségét?
Milyen gyakorisággal és hogyan ellenőrzi a vizsgaközpont a vizsgáztatók értékelői és kérdező vizsgáztatói munkáját? Hogyan kapnak visszajelzést az ellenőrzés eredményéről a vizsgáztatók?
Milyen lépesei vannak és kik a felelősei a vizsgaközpont belső eljárásának abban az esetben, ha a vizsgáztató magatartásával, vizsgavezetésével kapcsolatban panasz merül fel? Melyek a vizsgáztatói státusz megszűnésének lehetséges okai?
Hol és milyen határidőkkel jelentkezik a vizsgázó a vizsgára?
Hogyan és a vizsga előtt mennyi idővel kap értesítést a vizsgázó a vizsgára történő beosztásról?
Hogyan biztosítja a vizsgaközpont, hogy egy éven belül egy adott készség mérésére irányuló feladat változatlan formában ne forduljon elő?
Mi a vizsgaközpont előírása arra vonatkozólag, hogy egy írásban teljesítendő feladatot ill. feladatsort milyen gyakorisággal és maximum hány alkalommal lehet felhasználni?
Milyen elvet követ a vizsgaközpont az elavult szövegek és feladatok cseréjére vonatkozólag?
Hogyan biztosítja a vizsgaközpont, hogy ugyanazt a vizsgaanyagot a különböző vizsgahelyeken azonos időben oldják meg a vizsgázók? Ha szükség van zsilipelésre, azt hogyan szervezi meg a vizsgaközpont?
Hol és hogyan történik a vizsgaközpont által az írásbeli vizsga feladatlapjainak az írásbeli vizsga napján történő megküldése, a papíralapú, illetve elektronikus vizsgaanyagok tárolása és a vizsga napján a vizsgaanyagot tartalmazó zárt borítékok felbontása, valamint ennek jegyzőkönyvezése?
Mikor és hogyan jutnak el a beszédértés vizsgarész feladatlapjai és hanganyagai a vizsgahelyre? A vizsgahelyen hogyan biztosítják ezen anyagok biztonságát, mikor és hol történik felbontásuk és sértetlenségük jegyzőkönyvezése?
Mellékelje a teremfelügyelők számára összeállított lebonyolítási forgatókönyveket!
Az írásbeli és a beszédértés vizsgarészek befejezése után hogyan biztosítják a vizsgaanyagok biztonságát? Mikor és hogyan kerülnek vissza azok a vizsgaközpontba?
Hol (a vizsgaközpontban vagy a vizsgahelyen) és milyen körülmények között történik a papíralapú, illetve elektronikusan rögzített írásbeli és beszédértés vizsgadolgozatok értékelése?
Hogyan valósítja meg a vizsgaközpont a kettős értékelést a papíralapú, illetve elektronikusan rögzített vizsgaanyagok tekintetében az objektív és a szubjektív értékelésű feladatok esetén?
Hol (a vizsgaközpontban vagy a vizsgahelyen) és milyen hosszú ideig őrzik az értékelt dolgozatokat?
Ki férhet hozzá az értékelt dolgozatokhoz?
Számítógépes vizsga szervezése esetén továbbá:
Sajátgépes vizsga szervezése esetén továbbá:
Hogyan alakítja ki a vizsgaközpont az R. 4. § (1)-ben foglaltak alapján működő vizsgabizottságot?
Gondoskodik-e a vizsgaközpont arról, hogy a vizsgáztatók rendszeresen más vizsgáztatóval kerüljenek párba, és ne ugyanazon a vizsgahelyen vizsgáztassanak? Ha igen, hogyan?
A vizsgabizottság közvetett jelenlétével lebonyolított vizsgák esetén hogyan biztosítják az AK vonatkozó előírásainak megvalósulását (I. A. 4. e., I. C. 2. c., I. C. 3. h.)? Hogyan oszlanak meg a feladatok a vizsgabizottság és a teremfelügyelő(k) között? Mellékelje a teremfelügyelői útmutatót.
Hogyan gondoskodik a vizsgaközpont a Ptk. szerinti összeférhetetlenség és az egyéb összeférhetetlenségek kizárásáról?
Mikor és hogyan juttatja el a vizsgaközpont a beszédkészség-vizsga battériáit a vizsgahelyre; hogyan tárolja ezeket a vizsgahely, kinek van hozzáférése; a vizsga után mikor és hogyan kerülnek vissza a battériák a vizsgaközpontba?
Milyen szabályokat alkalmaznak a battériák és az egyes feladatsorok összeállítására, azok ismétlődésére, ill. a feladatok cseréjére (ld. AK II. A. 4. c.)? Hogyan dokumentálják az egyes vizsgázók által megoldott feladatokat/rögzítik ezek azonosítóit?
Páros vizsgák esetén milyen szabályokat alkalmaznak a vizsgázó párok kialakítására és a páratlan számú vizsgázók vizsgáztatására?
Ha a vizsgázóknak van lehetőségük felkészülésre, hol és hogyan történik, és hogyan biztosítják a felkészülésre megengedett idő betartását?
Ha szükség van zsilipelésre, azt hogyan szervezi meg a vizsgaközpont?
Hogyan valósul meg a kettős értékelés?
Hogyan oldják meg a R. 4. § (1a) szerint a hangfelvétel-készítést a beszédkészség nyelvvizsgákról?
Hogyan tájékoztatják a vizsgázókat a hangfelvétel-készítésről és hogyan kérik beleegyezésüket? Milyen szabályok vonatkoznak az elkészült hangfelvételek kezelésére, szállítására és tárolására?
Milyen szabályokat alkalmaznak a teremfelügyelők az írásbeli és a beszédértés vizsgák lebonyolítása során a visszaélések megakadályozására (a személyazonosság ellenőrzése, egy vizsgázóra eső hely, az ülésrend kialakítása, teremfelügyelők száma, szabályok és szankciók ismertetése, segédanyagok megfelelőségének ellenőrzése, vizsgaidő betartása, a vizsgaterem elhagyásának szabályai a vizsga során, dolgozatok és feladatlapok összeszedése stb.)?
Milyen szankciókat alkalmaz a vizsgaközpont a tetten ért vizsgacsalás, bérvizsga esetén (ld. R. 8. § (2) h) pont)?
Milyen szankciókat alkalmaz a vizsgaközpont a helytelenül vagy etikátlanul eljáró munkatárssal szemben?
Milyen formában közli a vizsgaközpont (vizsgahely) az eredményt a vizsgázóval legkésőbb a vizsgát követő 30. napon?
Hol biztosítja a vizsgaközpont (a vizsgaközpontban vagy a vizsgahelyen) a vizsgázók számára az értékelt vizsgafeladatok megtekintését és a hangfelvételek meghallgatását? Milyen szabályozás szerint szervezik a megtekintést, illetve a meghallgatást?
Amennyiben a vizsgázó felülvizsgálati kérelemmel él a vizsgadolgozat vagy szóbeli teljesítménye értékelésével kapcsolatban, hogyan kezeli ezt a vizsgaközpont? Mi a felülvizsgálat menetrendje?
Amennyiben a vizsgázó számszaki hibára vagy jogszabálysértésre hivatkozva él felülvizsgálati kérelemmel, milyen eljárást követ a vizsgaközpont?
A vizsgaközpontban hány személy fér hozzá az elektronikus anyakönyvekhez?
Amennyiben a vizsgaközpont vizsgahelyeken is szervez vizsgát, a vizsgahely maga viszi-e fel az adatokat az elektronikus anyakönyvi felületre?
Hogyan gondoskodik a vizsgaközpont arról, hogy az elektronikus anyakönyvek hiteles, hibátlan és minden szempontból helytálló adatokkal legyenek feltöltve?
Hogyan tervezi meg, és hogyan dokumentálja a vizsgaközpont a vizsgahelyek működésének szisztematikus ellenőrzését?
Hogyan történik a teremfelügyelők képzése és eligazítása?
Hogyan szabályozza a vizsgaközpont a váratlanul előadódó helyzetek kezelését az alábbi négy kategória szerint?
A vizsgaközpont Belső működési rendje a mindenkor érvényes Akkreditációs Kézikönyv változásait figyelembe véve legalább évente frissítendő. Amennyiben a vizsgaközpont a BMR-ben feltüntetett szabályozások bármelyikén változtat, a BMR frissítésének és a REX-re történő feltöltésének határideje azon vizsgaidőszak előtti 10. nap, amelyet a változtatás először érint.